Yangın Alarm Sistemi Nedir?

  1. Anasayfa
  2. Yangın Alarm Sistemi Nedir?
Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Yangın alarm sistemi, olası bir yangın tehlikesini veya bir yangın başlangıcını tespit ederek ikaz sistemlerini devreye sokan alarm sistemidir. Isı veya duman hassasiyetine sahip detektörler tarafından devreye sokulan yangın alarmı, tehlike anında bölgenin tahliye edilmesini ve erken müdahale ile can ve mal kayıplarının önüne geçilmesini sağlayan önemli koruma sistemleridir. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok alanda hayati önem teşkil eden yangın algılama sistemi, daha güvenli bir ortam oluşturulmasında aktif rol oynar.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Kurulur?

Yangın alarm sistemi kurulumu yapılırken öncelikle bir yangın alarmı bağlantı şeması hazırlanır. Bu şemaya bağlı kalınarak kurulum yapılması, sistemin hatasız ve kolay bir şekilde uygulanmasını sağlar. Yangın alarm sistemleri, konvansiyonel ve adresli yangın algılama sistemleri olarak ikiye ayrılır. Konvansiyonel sistemlerde yangın alarm dedektörü ve yangın alarm butonu gibi ekipmanlar, bir bölge hattına bağlanırlar. Bu tip sistemler bölgesel tespit yoluyla yangının kaynağına ulaşmaktadır. Adresli sistemlerde ise dedektörler bir çevrim hattına bağlanır ve yangının kaynağı noktasal olarak tespit edilebilmektedir. Daha büyük ve karmaşık yapılarda, yangın uyarısının spesifik olarak hangi cihazdan geldiğini belirlemek için genelde adresli sistemler tercih edilir. Yangın alarm sistemi fiyatları da seçilen sistemin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Dedektörler, hassas duman algılama özelliğine sahip olduklarından, bazen yangın tehlikesi olmayan durumlarda, alanda oluşan dumanı algılayabilir. Böyle durumlarda yangın alarmı nasıl kapatılır merak eden kullanıcılar, kontrol paneli üzerinden şifre girişi yaparak ikaz sirenini durdurabilirler. Yangın alarm butonu nasıl kapatılır merak eden kullanıcılar, kontrol paneli üzerinden alarm iptali sağlayamadıkları takdirde, onay için arama yapan alarm izleme merkezi yetkililerinden destek isteyebilirler.

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Yangın alarm cihazı, sistemi çalıştıran ve yöneten bir yangın alarm paneli ünitesine sahiptir. Bu panel, yangın alarm dedektörü, flaşör ve buton gibi yangın alarm devresi oluşturan ekipmanların ana ünitesidir. Dedektörlerin ve butonun ana panel ile iletişimini sağlamak için kablo bağlantıları kullanılır. Özellikle adresli sistemlerde yangın alarmı nasıl çalışır sorusunun oldukça pratik bir yanıtı vardır. Kontrol panelinden çıkan sistem kablosu, dedektörlere girdi çıktı yaparak, kontrol paneline geri döner. Her bir detektör ve butonun ayrı bir adresi bulunur. Detektörler, bir tehlike algıladıklarında alarm verirler ve kontrol panelinden izlenebilirler. Isı ve duman detektörlerinin montajı için en ideal yer tavandır. Genelde bağlantının yapılacağı alanlarda, odanın tam ortasında konumlanacakları şekilde tavana yerleştirilirler. Yangın alarm sistemi kurulumu, yetkili servisler tarafından hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Yangın alarm sistemlerinedir sorusuna daha detaylı bir yanıt almak için sayfamızdan ilgili ürün özelliklerini inceleyebilirsiniz. Avantajlı yangın alarmı fiyatları ile evinizde ve iş yerinizde güvenlik önlemlerini artırabilirsiniz.