Yangın Sistemleri

  1. Anasayfa
  2. Yangın Sistemleri
Yangın Sistemleri

Yangın Sistemleri

Yangın sistemleri, yangını başlangıç anında tespit ederek uyarı elemanları ile birimlerin müdahalesini sağlamak, söndürme sistemlerini ikaz etmek, tehlikeli olabilecek birimleri devre dışı bırakarak tahliye için zaman kazandırmak için vardır.

Yangının kaynağının bulunmasındaki sürenin, dikkate alınmadan yapılan projelendirmeler veya algılama elemanlarının tipinin doğru seçilmemesi sistemin ana işlevini tam olarak yerine getirememesine neden olacaktır. Ayrıca algılayıcı tipinin ortam koşullarına uygun olarak seçilmemesi yanlış alarmlara neden olacağından, sistemin güvenilirliğinin ortadan kalkması sonucunu doğuracaktır. Farklı algılama elemanları ile her uygulama için çözüm üretmenin mümkün olduğu yangın alarm sistemlerine ihtiyaç duyulan mekanlar evler, ofisler, fabrikalar, alışveriş merkezleri, okullar, hastaneler ve diğer tüm alanlardır.

Yangın alarm sistemlerinde yangın algılama paneli bulunmaktadır ve bu panel, farklı tip algılama elemanlarından meydana gelmektedir. Bu elemanlar, dеdеktörlеr, butonlar, siren flaşör ve benzerleridir. Sistem bunları aktif duruma getirmektedir. Yangın algılama ve ihbar sistemleri, iki farklı tipte uygulanmaktadır. Bu tipler “konvansiyonel ve analog ”dur.