Kalorifer Sistemleri

  1. Anasayfa
  2. Kalorifer Sistemleri
Kalorifer Sistemleri

Kalorifer Sistemleri

Kalorifer, bir alanı ısıtmak için kullanılan, genellikle duvara monte edilen ısıtıcı cihazlardır. Kaloriferler elektrik, doğal gaz, akaryakıt veya odun peletleri gibi yakılabilir yakıtların suyu ısıtmasıyla çalıştırılır. Odalarda sıcak bir ortam hazırlamanın yanı sıra banyo, mutfak ve yardımcı alanlarda kullanım için sıcak su temin etmenize yardımcı olur.

Peki bize bu kadar yardımcı olan kalorifer sistemleri kurulurken nelere dikkat edilmeli?

Kalorifer tesisatı yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta tesisat borularının gidiş yönüdür. Tesisat yönü belirlenirken boruların mümkün olduğu kadar kısa ve az dönüşlü bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu noktaya dikkat edildiği zaman ısı kaybı oluşmaz ve hem ısınma miktarı artar hem de tasarruf sağlanır.

Kalorifer tesisatından optimum şekilde faydalanmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta radyatör seçimidir. Radyatörler odaların büyüklüklerine, ısı kaybetme miktarlarına ve kullanım durumuna göre belirlenmelidir.

Kalorifer tesisatı yapılırken son olarak kombi yeri seçiminin doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. Kombi banyo veya mutfağa ne kadar uzak olursa, o kadar su sarfiyatı artar.