Su Tesisatı Nedir?

  1. Anasayfa
  2. Su Tesisatı Nedir?
Su Tesisatı Nedir?

Su Tesisatı Nedir?

Evimizin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisi de tartışmasız sudur. Gerek mutfakta gerekse banyoda su olmadan bir yaşam hayal bile edilemez. Üstelik bu alanlarda hem temiz suya hem de temiz suyu kirlettikten sonra bu atık sudan kurtulmaya ihtiyaç duyarız. İşte bütün bunlar su tesisatı sayesinde gerçekleşir.

Dolayısıyla yaşamımız için hayati önem taşıyan su tesisatının bakım ve onarımı da aynı derecede önem arz eder. Sağlıklı, temiz bir yaşam için tesisatın düzenli bakımı ve doğru kullanımı asla ihmal edilmemesi gereken hususlardandır.

Su tesisatında ne gibi sorunlar oluşabilir?

Tesisat hattının döşenmesindeki işçilik hataları veya kalitesiz malzeme kullanımı, söz gelimi tesisat borularının yanlış bağlanması veya klozet montajının titizlikle yapılmaması tesisatla alakalı sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Su tesisatına olan sürekli ihtiyacımız tesisat malzemelerini çok sık kullanmamıza ve dolayısıyla tesisatı oluşturan boruların eskimesine veya tıkanmasına neden olabilir.Örneğin, inorganik atık maddelerin pis su tesisatına karıştırılması, rutin temizlik ve bakım işlemlerinin yapılmaması tıkanıklık probleminin en belirgin sebeplerindendir.

Bahsettiğimiz yollarla oluşabilecek su kaçakları sizin faturanıza olumsuz olarak yansıyacakken oluşabilecek tıkanıklıklar da istenmeyen görüntülere sebep olabilir. Yukarıda kısaca detaylandırılan problemlerden bir kısmı inşaat aşamasındaki yanlışlıklardan kaynaklanırken bir kısmı da kullanıcıların yani bizlerin hatalarından oluşur.

Uzun ömürlü bir su tesisatının sırrı nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bu noktada su tesisatının kurulum aşaması çok büyük önem taşımaktadır. Boruların döşenmesinden, klozet ve küvet montajına kadar her aşama standart kalitede ürünlerle ve titizlikle yapılmalıdır.

Öte yandan sağlıklı işleyen bir sistemin bizler tarafından doğru kullanılması su tesisatlarının ömrünü arttıracaktır. Örneğin inorganik maddelerin çöpe atılması, tıkanıklık yaratabilecek organik maddelerin düzenli olarak temizlenmesi doğrudan kullanımımızla ve bizlerle ilintilidir. Bunun dışında tamirat sırasında niteliksiz bir tesisatçı da su tesisatınıza ciddi hasarlar verebilir. Oluşacak masraflardan kaçınmak adına yapılan yanlış seçimler, sizlere daha çok masraf çıkaracaktır.